Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Rafał Zapadka: Cyrk tętni życiem

Obsadzenie nierządnicy w roli królewny śnieżki unieważni wzniosłe przesłanie bajki i wykoślawi obraz czystego stosunku krasnali do pięknej dziewczyny zboczonymi skojarzeniami. Powołanie starego ubeka na świadka, potwierdzającego dobre prowadzenie się i wysoką moralność, odbierze raczej wiarygodność osobie, która zechce się posłużyć publicznie takim typem. A na przykład wybranie przez opozycję-targowicę lekarza, profesora i ordynatora na obrońcę demokracji, który trefi się na wzór uczciwości i bezinteresowności, musi wywoływać niedowierzanie, a także chichot przechodzący w grymas z wyszczerzonymi zębami, przypominający uśmiech.

Niedowierzanie, gdyż niebiorący lekarz występuje równie często jak niepijący alkoholik, żłopiący bezalkoholową wódę. Chichot z kolei musi wywołać kabotyn, który pojawiające się doniesienia o wymuszaniu łapówek w zamian za ratowanie życia, nazywa atakiem nie tyle na niego osobiście, co na Senat, czyli „na konstytucyjne ciało o znacznym stopniu ważności” (tak naprawdę gada prof. Grodzki). Grymas wykrzywi twarz z pewnością każdemu, kto uświadomi sobie butę, z którą Marszałek Senatu przyrównuje swoje rzekome męczeństwo do męczeńskiej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszko.

Wraz z wybraniem sen. Tomasza Grodzkiego na marszałka nasz cyrk na Wiejskiej zyskał nowego klauna. Jest ich rzecz jasna bardzo wielu, konkurują o poklask publiczności, a każdy z nich toczy przed sobą rozdęte ego z mozołem. Na arenę wysypaną trocinami hipokryzji weszła ostatnio gorzowska poseł Krystyna Sibińska ze swoim premierowym numerem. Otóż była ona uprzejma odsłonić przed społeczeństwem kawałek swego bogatego życia wewnętrznego i intelektualnego, którym posłużyła się rozszyfrowując prawdziwe znaczenie napisu kredą, czynionego w Święto Trzech Króli. Jej zdaniem wszyscy polscy katolicy, rysując na drzwiach symbol „K+M+B”, są faktycznie zwolennikami Kidawy Małgorzaty Błońskiej. Popierają ją nawet bez swojej wiedzy i zgody. Tak sobie „cyrkuśnica” spreparowała przyrost poparcia dla PO.

Cyrk tresuje, cyrk tętni życiem cyrkowców, którzy udają, że walczą o nasze dobro, ale po zakończeniu każdego spektaklu mamy go coraz mniej. Co jest u licha? Cyrk ma nas tylko rozweselać – jak w prawdziwej demokracji. Przecież teraz jest inaczej, nie jak w czasach słusznie minionych, kiedy to „Już mieliśmy najwspanialszy cyrk na świecie/ A w tym cyrku to licencja albo cud/ Tresowano cały pracujący lud!” (Jan Kaczmarek).

Rafał Zapadka (07.01.2020)

Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://www.zachod24.pl/8816/rafal-zapadka-cyrk-tetni-zyciem/" order_type="social" title_text="Skomentuj przez Facebooka" title_text_color="#385898" title_text_font_size="24" title_text_font_famely="Open Sans" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="9" ]
You don't have permission to register