Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Chciwość bez maseczki

Świat w gruncie rzeczy jest logiczny i nie zmienia tego faktu ignorowanie tej oczywistości. Na tę logikę składa się syzyfowy wysiłek ludzkości, ze szczególnym udziałem starań wielbicieli progresu, aby narzucić światu swoją logikę oraz rzecz, którą ludzie o wstecznych poglądach nazywają prawem naturalnym. To zabawne dla stoików zmaganie z prawem naturalnym, staje się wyraziste, kiedy bojowników o klimat, niemile zaskakuje jakiś wulkan, albo niewidoczny prąd morski, który w okolicach Grenlandii wypycha z oceanicznych głębin biliony ton ciepłej wody.

Gospodarka, rządzona chciwością, jako żywo przypomina owych durniów wierzących, że wiatraki uratują planetę. Chciwość jako gospodarczy motor, złośliwie się objawia w trakcie pandemii SARS-CoV-2. Oto bowiem wielki amerykański koncern, producent masek higienicznych na wielką, a jakże, skalę, dla mnożenia zysków, przeniósł onegdaj ich produkcję, do kraju, który ma w nosie wszystkie amerykańskie wartości zawarte w rozmaitych amerykańskich świętych księgach. Za wyjątkiem kasy, która gwarantuje tak wrednym kapitalistom jak i szlachetnym komunistom luksus i wynikające z niego rozkosze stołu i łoża.
No i kiedy Covid19 zaczął szarpać za nogawki światowego policjanta, ów decyzją swojego prezydenta, przejął produkcję giganta, uznając, że nawet jeżeli produkuje w Chinach, to jest zobligowany do dostarczenia produkcji dla krajan. Chińczykom wszystko jedno, kto te maseczki weźmie i na pewno nie będą umierać za kanclerin Merkel. Ale już nie jest egal Republice Federalnej Niemiec, która owe maseczki u amerykańskiego giganta, działającego w Chinach, zamówiła. Maseczki w Bundesrepublik z powodu epidemii są niezbędne. Niemcy ich nie produkują, ponieważ brzydzą się produkcją czegoś tak banalnego i wolą robić mercedesy i szwindle z volkswagenami. No i dzielni Niemcy gotowi byli nasadzić na karabiny gospodarcze bagnety, ale jakoś poprzestali na teutońskich pomrukach, że …gore, świadomi, że do wojny z Trumpem, mają jedynie zwilgotniałe kapiszony.

Wszytko to mały pikuś, bo dzielni niemieccy bauerzy, wierni tradycji korzystania z taniej siły roboczej ze Wschodu, lamentują, że szparagi im zgniją na polach, jeżeli rząd Polski czegoś nie zrobi i na niemieckich stołach obok wurstów pojawi się szparagowy deficyt. O niezebranych truskawkach nie będę wspominać, bo… się zaraz rozpłaczę. Taka to przodująca w Europie gospodarka.

Chciwość jako motor gospodarczy, wyrosły z protestanckiej wizji świata, tak uwielbiany także przez rodzimych pożal się Boże liberałów, ma też i dosyć interesujący socjologicznie lokalny skutek. Otóż krajowi wielbiciele koncepcji „państwa stróża”, żarliwi przeciwnicy podatków i piewcy wolności gospodarczej, w czas, kiedy im chudną portfele, dąsają się na państwo, że zbyt mało socjalistyczne i wołają – więcej, więcej, więcej kasy.

A przecież logika nakazuje wiedzieć, że świat nie zawsze robi to czego chcą ludzie i na wszelki wypadek, lepiej kierować się rozumem jak chciwością. I robić czasem rzeczy nieopłacalne zgodnie z logiką praw naturalnych, wbrew żądzy zysku.

fot.Pixabay

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.


Skomentuj przez Facebooka
You don't have permission to register