Najnowsze

Napisz do nas

Jeśli chcesz by portal opublikował Twój tekst, skontaktuj się z redakcją.

Email
zachod24@zachod.pl

Telefon
+48 68 455 55 05

Adres
Kukułcza 1
Zielona Góra

Media społecznościowe

Nowe otwarcie w sejmiku?

W polityce jak w życiu, najważniejsze jest to czego nie widać. Truizm, ale w tym przypadku uzasadniony, bo w cieniu krajowej walki o prezydenturę, toczy się skryty bój, który może przynieść polityczne trzęsienie w lubuskim sejmiku.

Od ubiegłego tygodnia mamy w samorządzie nowy klub radnych. Utworzyły go Wioletta Haręźlak (do niedawna PSL) oraz Beata Kulczycka i Aleksandra Mrozek (obie panie opuściły POKO). Nie jest tajemnicą, że tym działaniom patronuje prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, który ostrzy sobie zęby na większe wpływy w regionie. 

Trzyosobowe „Samorządowe Lubuskie”, to może niewiele, ale kiedy połączy się go z Bezpartyjnymi Samorządowcami i teoretycznie, z oczywistym przeciwnikiem skostniałego układu PO-PSL-SLD jakim jest PiS, to gmachem przy Podgórnej może porządnie zatrząść. Koalicja traci większość, ma 15 radnych czyli tylu ile jest głosów w opozycyjnych klubach, a to tworzy interesującą pozycję wyjściową.

Zgoda, w tej kalkulacji istotnej przewagi nie zdobywa żadna ze stron. Jeśli jednak prawdą okaże się, że do pań z Samorządowego Lubuskiego dołączy jeszcze jeden radny POKO (o czym mówi się w kuluarach), to sytuacja dla sejmikowego układu władzy zrobi się conajmniej niekomfortowa. Tak bardzo, że rozważane będą różne scenariusze, od przetasowań na najwyższych stanowiskach, przez zmiany w umowie koalicyjnej, po nową koalicję włącznie. Duże znaczenie będzie miało również rozstrzygnięcie wyniku wyborów prezydenckich. Po burzy zwykle przychodzi świeże powietrze, a to jak wiadomo sprzyja prowadzeniu rozmów. 

Historia dzieje się na naszych oczach, czas pokaże jaką drogę wybierze Lubuskie. Opcje są dwie: nieustanne oglądanie się za siebie i walka o przetrwanie oraz patrzenie w samorządową przyszłość, która nie musi wiązać się z partyjną jatką i światem politycznych uprzedzeń.

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści publikacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Redakcja portalu zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady Społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.
You don't have permission to register